„O BIAŁO-CZERWONĄ KOKARDĘ”

Dla upamiętnienia 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Sołectwo Imielenko  zorganizowało na swoim terenie biesiadę historyczną oraz turniej szachowy „O BIAŁO – CZERWONĄ KOKARDĘ”.

27 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania, do świetlicy wiejskiej w Imielenku licznie przybyli  mieszkańcy Imielenka i sąsiednich Sołectw oraz zaproszeni Goście, często całymi rodzinami, wielopokoleniowo.

Wszyscy z uwagą wysłuchali bardzo ciekawej lekcji historii, przedstawionej jako ciąg wydarzeń przyczynowo – skutkowych, a uzupełnionej ciekawą prezentacją multimedialną oraz przedstawieniem barwnych sylwetek bohaterów i przywódców Powstania Wielkopolskiego. Całość z wielką pasją zaprezentował Pan Ireneusz Grześkowiak, mieszkaniec Imielenka.

Następnie, o roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim oraz w pielęgnowaniu Polskości w domach i rodzinach w okresie niewoli, niezwykle ciekawie opowiedziała przybyłym Pani Ewa Mądra, historyk z powołania, Radna Powiatu Gnieźnieńskiego.

Całości dopełniła pogadanka historyczna regionalisty, Pana Tadeusza Panowicza, również mieszkańca Imielenka, na temat udziału mieszkańców Gminy Łubowo w Powstaniu Wielkopolskim oraz w walce o odzyskanie przez nasze ziemie niepodległości.

Podczas biesiady pojawiło się wiele wątków dyskusji o Naszej historii, o jej roli i rozumieniu,  o nauczaniu historii, a także potrzebie pielęgnowania wartości historycznych w rodzinach i domach.

Wszyscy uczestnicy biesiady zostali obdarowani Biało – Czerwonymi kokardami,  Rozetkami Powstańczymi oraz Śpiewnikami pieśni powstańczych.

Wspólne odśpiewanie Roty oraz kilku pieśni powstańczych, dopełniło całości i podkreśliło wyjątkowy charakter świętowanej rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Częścią Biesiady historycznej była prezentacja plakatów, wykonanych przez dzieci i młodzież, których tematem było „ Wezwanie do udziału w Powstaniu Wielkopolskim 1918-19”

Wykonanie i prezentacja własnego plakatu, były z kolei warunkiem uczestnictwa przez dzieci młodzież w turnieju szachowym „O BIAŁO-CZERWONĄ KOKARDĘ”, który został rozegrany 28 grudnia 2018r. Warto dodać, że do przygotowania plakatów oraz domowych rozmów o Powstaniu zachęcaliśmy całe rodziny, co zaowocowało wspaniałymi pracami konkursowymi oraz wiedzą i świadomością o Powstaniu również wśród najmłodszych biesiadników.

W turnieju szachowym, na zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały symboliczne Biało – Czerwone kokardy, a na wszystkich graczy, ciekawe nagrody rzeczowe w postaci albumów historycznych oraz akcesoriów szachowych.
W poszczególnych kategoriach wiekowych BIALO-CZERWONĄ KOKARDĘ zdobyli
W kategorii:
SKRZAT – Jasiu Kobielak
ŻAK – Wiktoria Wołodkiewicz
MŁODZIK – Zuzia Kluczka
KADET – Bartek Smułczyński

Wszystkie nagrody i upominki zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Poznań oraz Wójta Gminy Łubowo. Za przychylność i wsparcie naszej inicjatywy składamy serdeczne podziękowania.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia w naszej GALERII.

Organizatorzy w osobach
Ireneusz i Jolanta Grześkowiak
Sołtys Hanna Pieśniewska-Kazimierczyk
Rada Sołecka Sołectwa Imielenko oraz wszyscy mieszkańcy.

Home
Aktualności
Kontakt
Szukaj